Archyvas 2023

200 metų Pjerui Žiuliui Cezarui Žansenui

200 metų Pjerui Žiuliui Cezarui Žansenui

Prancūzų astronomas, vienas iš helio atradėjų P.Ž.C.Žansenas (Pierre Jules Cesar Janseen) gimė Paryžiuje 1824 m. vasario 22 d. Dar vaikystėje dėl nelaimingo atsitikimo Žansenas visam gyvenimui liko luošas, todėl mokyklos nelankė ir buvo auklėjamas namuose. Nepaisant savo luošumo buvo nepailstantis keliautojas, dalyvavęs daugelyje ekspedicijų. 1860 m. Žansenas apgynė daktaro disertaciją apie spinduliuotės sugėrimą žmonių akyse, tačiau greitai jo moksliniai interesai nukrypo į spektroskopiją ir astronomiją. 1862 m. Monmartre jis įsirengė nedidelę observatoriją ir spektroskopiškai tyrinėjo atmosferos sugerties juostas Saulės spektre.

1868 m. Prancūzijos mokslų akademija komandiravo Žanseną į Indiją stebėti visišką Saulės užtemimą. Ši ekspedicija išgarsino Žanseno vardą. Saulės spektre užfiksavo ryškią geltoną liniją. Maždaug tuo pačiu metu panašų Saulės protuberantų stebėjimo metodą nepriklausomai atrado ir anglų astronomas J.N.Lokjeras. Kadangi šis elementas buvo aptiktas Saulės spektre, jie pavadino jį heliu nuo graikiško Saulės pavadinimo helios. Abu jie laikomi helio atradėjais. Tik po 30 metų helis buvo atrastas ir Žemėje.

Naujas Saulės tyrimų metodas paskatino Prancūzijos vyriausybę įsteigti naują astrofizikos observatoriją. Žansenas buvo paskirtas šios observatorijos direktoriumi ir ėjo šias pareigas iki pat mirties.

1874 m. Žansenas išrado vadinamąjį fotografinį revolverį – prietaisą, galintį padaryti visą seriją nuotraukų labai trumpomis ekspozicijomis. Paskutinis didelis Žanseno darbas buvo 1904 m. išleistas didelis Saulės fotografijų atlasas.

1907 m. Žansenas persišaldė, susirgo plaučių uždegimu ir gruodžio 23 d. mirė Madenoje. Jis palaidotas Paryžiaus Per Lašezo kapinėse.

Pjeras Žiulis Žansenas buvo Prancūzijos mokslų akademijos ir Ilgumų biuro narys, Londono Karališkosios draugijos užsienio narys, apdovanotas Garbės legiono ordinu. Žansenas įsteigė jo vardu dabar vadinamą premiją, o Prancūzijos mokslo akademija už pasiekimus astrofizikoje teikia Žanseno vardo medalį.

Šaltinis: A.Kazlausko straipsnis leidinyje „Lietuvos dangus 2024“.

Nuotrauka: Wikimedia Commons

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas