Archyvas 2023

200 metų Viljamui Haginsui

200 metų Viljamui Haginsui

Vienas iš spektroskopijos taikymo astronomijoje pradininkų anglas  Viljamas Haginsas (William Huggins) gimė Londone 1824 m. vasario 7 d. Jaunasis Viljamas ypatingai domėjosi mikroskopija ir astronomija. 1856 m. įsirengė privačią observstoriją su refraktoriniu teleskopu. Ji buvo jo namai ir darbo virta visą likusį gyvenimą. Pirmieji Haginso darbai buvo vizualiniai, tokie kaip žvaigždžių okultacija Mėnuliu, Jupiterio juostų ar Saturno žiedų orientacijos stebėjimai. Haginsas susižavėjo galimybe užsiimti nauja astronomijos sritimi – žvaigždžių spektroskopija. 1869 m. jis pradėjo taikyti Doplerio efektą žvaigždžių greičių matavimui. Tai atvėrė naujus kelius žvaigždžių astrofizikoje. Londono Karališkoji draugija aprūpino jo observatoriją dviem moderniais teleskopais. Su naujais prietaisais buvo stebimos planetos, kometos, žvaigždės, ypatingas dėmesys skirtas Oriono ūko stebėjimams. Buvo sukonstruotas specialus spektrografas skirtas nustatyti žvaigždžių cheminei sudėčiai. Haginsas pradėjo naudoti sausas fotografines plokšteles astrofotografijoje ir parengė puikų ir labai naudingą žvaigždžių spektrų atlasą išleistą 1899 m.

Haginso darbai buvo labai gerai vertinami: Karališkosios draugijos apdovanojimai, Karališkosios astronomų draugijos aukso medalis, Prancūzijos mokslo akademijos premija, Amerikos Nacionalinės mokslų akademijos medalis, Amerikos Ramiojo vandenyno astronomų draugijos medalis. Karalienės Viktorijos jubiliejaus proga 1897 m. jis buvo įšventintas į riterius. 1902 m. Haginsas buvo tarp pirmųjų, gavusių ordiną „Už nuopelnus“.

Nors Haginsas niekada nesimokė universitete, Kembridžo, Oksfordo ir keletas kitų užsienio universitetų suteikė jam garbės daktaro laipsnį. Jis buvo Karališkosios astronomų draugijos bei Karališkosios draugijos prezidentu.

Haginso vardu pavadinti krateriai Marse ir Mėnulyje, o taip pat asteroikas 2365 Huggins.

Šaltinis: A. Kazlausko straipsnis leidinyje „Lietuvos dangus 2024“.

Nuotrauka: Wellcome Library, London

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas