Archyvas 2022

25 metai – Leonido Kadeniuko skrydžiui su Columbia misija

25 metai - Leonido Kadeniuko skrydžiui su Columbia misija

1997 m. lapkričio 19 d. iš Kenedžio kosmoso tyrimo centro startavo kosminis laivas Columbia, kuriame, tarptautinės misijos sudėtyje, skrido pirmasis ir kol kas vienintelis nepriklausomos Ukrainos astronautas Leonidas Kadeniukas. Be mokslinių eksperimentų, astronautas turėjo ir kitą svarbią misiją – formuoti Ukrainos įvaizdį tarptautiniu lygmeniu. Tam jis į kosminį laivą pasiėmė Ukrainos vėliavą ir Kijevo herbą, Taraso Ševčenkos ir Sergejaus Koroliovo portretus. Sugrįžęs namo, Kadeniukas tapo nacionaliniu didvyriu, dirbo vyriausybės patarėju aviacijos ir kosmonautikos srityje, buvo Aukščiausiosios Rados deputatu.

1996 m. vasarą Leonidas Kadeniukas atvyko į JAV ir pradėjo pasirengimą NASA centre. 1997 m. lapkričio 19 d. su tarptautine astronautų įgula pakilo į kosmosą Columbia „šatlu“. – Aš laukiau šio momento 36 metus… – prisiminė Kadeniukas.

Skrydis truko 15 parų, 16 valandų ir 35 minutes. Kiekvienas įgulos narys turėjo savo užduotis. Kadeniukas dirbo kaip mokslininkas-biologas – tyrinėjo augalų auginimo sąlygas nesvarumo būsenoje.

Leonidas teigė: „Aš buvau pirmasis, kuris į kosmosą išskrido su Ukrainos vėliava. 1997 m. pirmą kartą Ukrainos himnas skambėjo kosminėje erdvėje.“ Misijos metu Kadeniukas vedė „kosminę pamoką“ 40 – čiai tūkstančių ukrainiečių ir amerikiečių mokinių.

Leonidas Kadeniukas mirė 2018 m. sausio 31 d. Paskutiniais gyvenimo metais jis daug dėmesio skyrė aplinkos apsaugos problemoms. – Aš visus politikus pasiųsčiau į kosmosą, kad jie pamatytų prieš ką kelia ranką! – viename iš interviu sakė Leonidas Kadeniukas.

Šaltinis. Babel.ua.news

nasa.gov

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas