Archyvas 2024

250 metų Frensiui Beiliui

250 metų Frensiui Beiliui

Anglų astronomas Frensis Beilis (Francis Baily)  gimė 1774 m. balandžio 28 d. Anglijos Berkšyro grafystės mieste Niuberyje (Newbury).

1799 m. pabaigoje jis pradėjo dirbti biržos makleriu Londone. Verslas jam puikiai sekėsi ir Beilis susikrovė nemažą turtą. Laisvalaikiu jis pradėjo domėtis istorija ir paskelbė keletą darbų šia tema. 1820 m. sausio 20 d. Beilis tapo vienu iš 14 žmonių, įsteigusių Astronomų draugiją, kuri vėliau buvo pervadinta Karališkąja astronomų draugija. Pirmuosius trejus metus Beilis buvo šios draugijos sekretorius, atlikęs didžiulį darbą tvarkant draugijos įstatus, taisykles ir finansinius reikalus. Vėliau jis net 4 kartus buvo išrinktas draugijos prezidentu ir 11 kartų viceprezidentu.

1825 m. sulaukęs 54 – erių Beilis pasitraukė iš verslo ir visiškai atsidėjo savo pamėgtai astronomijai. Pirmasis jo darbas buvo aiškiai klaidingo Britų laivybinio almanacho korekcija. Jis perskaičiavo 2881 žvaigždės koordinates į 1830 m. sausio 1 d. epochą. Už šį darbą 1827 m. Karališkoji astronomų draugija įteikė jam aukso medalį. Įgijęs patirties, Beilis ėmėsi peržiūrėti ir kitus katalogus.

Beilis taip pat bandė spręsti Žemės eliptiškumo ir tankio problemas. Jis pakartojo ir Kevendišo eksperimentą siekdamas nustatyti Žemės tankį. Už šį darbą Karališkoji astronomų draugija 1843 m. apdovanojo  jį antruoju aukso medaliu. Beilio vardas bene geriausiai žinomas dėl fenomeno, kartais stebimo Saulės užėmimo metu. Beilis stebėjo šį fenomeną 1836 m. gegužės 15 d. Saulės užtemimo metu ir aprašė jį kaip „šviesių karoliukų vėrinį“. Taip atsitinka, kai Saulės spinduliai Mėnulio disko pakraštyje suspindi tarp Mėnulio kalnų. Beilis ne pirmasis stebėjo šį reiškinį, tačiau taip tiksliai ir vaizdingai  aprašė, kad dabar jis vadinamas „Beilio karoliukais“.

Frensis Beilis mirė Londone 1844 m. rugpjūčio 30 d.  Frensio Beilio vardu pavadintas krateris Mėnulyje.

Šaltinis: Panaudotas A. Kazlausko straipsnis leidinyje Lietuvos dangus 2024.

Nuotrauka T. Lupton og T. Phillips/Wellcome Collection, Store norske leksikon

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas