Archyvas 2020

“Apollo 14” skrydžiui – 50 metų

“Apollo 14” skrydžiui – 50 metų

Prieš 50 metų, 1971 m sausio 31 d, „ Apollo 14“  startavo į Mėnulį. Kosminės misijos ekipažą sudarė: skrydžio vadas – Alan Bartleet Shepard, laivo komandinio modulio pilotas – Stuart Allen Roosa ir Mėnulio modulio pilotas – Edgar Dean Mitchell. Misijos vadas (47 m) buvo vyriausias įgulos narys.

Misijos tikslas: nusileidimas ant Mėnulio (daug platesnė tyrinėjimo programa nei „Apollo 12“ misijos metu), grunto rinkimas, Mėnulio paviršiaus fotografavimas ir filmavimas, mokslinių prietaisų įrengimas, lokalaus magnetinio lauko tyrinėjimas portatyviniu magnetometru, palydovo paviršiaus fotografavimas iš orbitos ir kitos programos užduotys. Visi misijos tikslai buvo įvykdyti.

„Apollo 14“ startas įvyko 1971 m sausio 31 d. 21 val. 03 min. pasauliniu laiku, o nusileidimas – vasario 5 d. 9 val. 18 min. 11 s. Pirmasis ant Mėnulio paviršiaus išlipo skrydžio vadas, ištardamas – „tai buvo ilgas kelias, ir štai mes čia…“ Po penkių minučių iš modulio išlipo ir Edgar Mitchell.

Prasidėjo pirmieji astronautų darbai: nuimtas nuo korpuso specialus vežimėlis, surinkti pirmieji grunto pavyzdžiai, iškrovė ir pastatė dalį mokslinės aparatūros, įsmeigė JAV vėliavą, atliko peizažo filmavimą ir fotografavimą ir kt. Pirmasis išėjimas truko 4 val. 45 min. Po maitinimosi ir miego astronautai susiruošė antrajam išėjimui ant Mėnulio.

Antrojo etapo metu, astronautai, sukrovę reikalingą aparatūrą ant vežimėlio, pasuko link Koun kraterio. Iš 45 cm gylio buvo paimti grunto pavyzdžiai, baltų akmenų pavyzdžiai nuo kraterio šlaito. Ir… prieš įlipant į Mėnulio modulį, laivo vadas išsiėmė iš skafandro kišenės tris golfo kamuoliukus ir naudodamasis vienu iš turimų instrumentų atliko tris smūgius. Golfas Mėnulyje… Išėjimas truko 4 val. 29 min. Buvo surinkta 23 kg grunto. Greta modulio sumontuota kamera filmavo astronautų kelionę link kraterio, bet jie pamiršo išimti kasetę ir … ji liko Mėnulyje. Po maitinimosi ir trumpo poilsio modulis startavo. Misija Mėnulyje truko 33 val. 24 min. Viso skrydžio trukmė –  216 val. 42 min. Misija “Apollo 14” gabeno į Mėnulį 500 penkių medžių rūšių sėklas, kurios grįžus buvo pasodintos įvairiose valstijose.

Po “Apollo 13“ avarijos vėl grįžo Mėnulio misijų prestižas.

Šaltinis: Vikipedija

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas