Archyvas 2022

Astronominio pavasario pradžia

Astronominio pavasario pradžia

Pavasario lygiadienis 2022 m. stos kovo 20 d. – 17 val. 33 min. Lietuvos laiku.  Šiuo metu dėl precesijos (Žemės ašies svyravimo) lygiadienio taškas yra Žuvų žvaigždyne.

Lygiadienis laikomas astronomine pavasario pradžia. Kitados žemdirbių kultūros kraštuose buvo priimta ir visus kalendorinius metus nuo pavasario skaičiuoti. Betgi senovėje neturėta nei tikslių laikrodžių, nei astronominių prietaisų. Tik iš paprasčiausių stebėjimų, tarkime, sulaukus saulės tekos tiksliai rytuose, o laidos – tiksliai vakaruose, būdavo skelbiama žinia, kad pavasaris jau atėjo. Pasitikti jį, be abejo, reikėjo džiugiomis apeigomis.  Gal tokių ritualų  atminties kažkiek yra užsilikę  kovo 19-sios, tradiciniame kalendoriuje įsitvirtinusios kaip Pempės dienos, papročiuose bei tikėjimuose. Iš laukų, pabalių juk ataidi pempės, dar ir knyve vadinamo paukštelio balsas, po žiemos sveikinantis žemdirbius – „gyvi, gyvi!“

O štai posakis iš mūsų tautosakos aruodų „Liesa kaip pempė per šventą Juozapą” primena, kad dabar gavėnios metas – 40 dienų rimties ir pasninko, belaukiant šv. Velykų. Bažnytiniame kalendoriuje kovo 19-oji įrašyta kaip šv. Juozapo, šventosios šeimynos globėjo diena. Kaimo merginos tądien tvarkydavo savo gėlių darželius, išgrėbstydavo pernykščius stagarus, išpurendavo žemę, keisdavosi žolynų sėklomis.

Kaime sakoma,  kad nuo  šios dienos „lydeka nerštan, o gervė – raistan“, ir „jautis jau gali iš įmintos pėdos atsigerti“.  Džiugus tas gamtos atbudimo metas…

Dabar lygiadienis švenčiamas kartu su Tarptautinė Žemės diena (kovo 20 d.). 1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena.

Šaltinis: Libertas Klimka.“Lygiadienio belaukiant“

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas