Archyvas 2020

Audra Neptūne „išsisuko“ nuo žūties.

Audra Neptūne „išsisuko“ nuo žūties.

2018 m Hablo teleskopas Neptūno planetoje surado naują audrą. Tamsus viesulas, kurio skersmuo 7 tūkst. km, susiformavo šiauriniame planetos pusrutulyje. Kitais metais atlikti stebėjimai parodė, kad jis juda į pietus. Planetologai galvojo, kad priartėjus prie pusiaujo,  šis atmosferinis reiškinys suirs. Bet tai neįvyko. Neseniai atliktose fotografijose matyti kaip audra pakeitė kryptį ir juda į šiaurę. Be to, neilgai ji turėjo „kaimyną“. Sausio mėnesį greta didžiulės dėmės atsirado mažesnis tamsus sūkurys, kuris po to dingo. Mokslininkai mano, kad jis susijungė su didžiuoju viesulu.

Dabartinė  audra yra ketvirtoji iš eilės Hablo stebėjimuose nuo 1993 m. Dar vienas, panašus, reiškinys buvo užfiksuotas Voyager 2 skrydžio metu pro Neptūną 1989 m rugpjūtį. Kompiuterinė simuliacija parodė, kad dėmės tai aukšto slėgio dariniai, kurie formuojasi vidutinėse platumose, po to juda pusiaujo kryptimi ir išsisklaido.

Deja, naujos dėmės elgesys šiai teorijai prieštarauja. Pagal naują hipotezę, audros „apsisukimas“ turbūt įvyko dėl fragmento atsiskyrimo. Mokslininkai turi dar mažai įrodymų tam patvirtinti.

Šaltinis:  https://www.nasa.gov

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas