Archyvas 2023

Gegužės 8 – oji. Cibulinės – Šventasis Stanislovas

Gegužės 8 - oji. Cibulinės - Šventasis Stanislovas
Dangus žmogui padovanojo unikalią galimybę tinkamai matuoti laiko tėkmę; remiantis dangaus kūnų judėjimu ir gamtoje vykstančiais reiškiniais, jis pradėjo sudarinėti įvairias kalendorines sistemas, apjungiant tradicinius papročius, vardadienius ir krikščioniškąjį tikėjimą.
Gegužės mėnuo kitaip dar vadinamas sėjiniu, buvo vienas intensyviausių žemdirbio gyvenime. Stebėdamas mėnulį ir tikėdamos jo ypatingomis galiomis, žmogus rikiavo sėjos darbų pradžią ir pabaigą. Javus sėti stengėsi mėnuliui pilnėjant ar pilnačiai esant, mat tada buvo tikimasi sulaukti brandaus ir gausaus derliaus, o blogiausiu periodu darbams atlikti buvo laikoma delčia. Tačiau lauko darbuose būta išimčių. Štai manyta, kad jaunatyje pasodinti šakniavaisiai išauga į lapus ir nesuformuoja stiprios šakninės sistemos, todėl, pavyzdžiui, svogūnus sodindavo delčioje. Dar stebėdavo žmonės, ar du šviesuliai, saulė ir mėnulis, danguje vienu metu nešviečia, nes tokiu laiku pasodinti svogūnai virsta žyduoliais.
Šventojo Stanislovo, Krokuvos vyskupo, Lenkijos globėjo, diena buvo svarbi ne tik žemdirbiams, bet ir bitininkams. Stebėdami saulę, jie spėdavo apie būsimą medunešį. Jeigu tądien pastaroji džiugina savo spinduliais- medunešis bus gausus, o jeigu dangus apsiniaukęs – deja, nebus kuo pasidžiaugti. Gegužės mėnesį suneštas medus vadinamas „mojavu“, jis pasižymi gydomosiomis savybėmis, nes jame itin gausu žiedadulkių.
Etnologas L. Klimka vienoje savo knygų rašė: „Pavasaris kaimo žmogui pažeria gausybę darbų. Tik spėk suktis! Patarlė sako: „Laiku nepasėsi, žiemą badą kentėsi“. Todėl sėjos darbas apgaubtas didele atida; čia nuo senų senovės išlikę tikėjimai ir maginės atodairos. Jose – ir vertingos, šimtmečiais kauptos patirties, tėviškės gamtos pažinomo.“
Nuotraukoje matoma muziejinės vertybės saugomos Lietuvos etnokosmologijos muziejaus fonduose. Dūminė – įtaisas bitėms aprūkyti kopinėjant medų ar apžiūrint avilį. Sėtuvė – rykas sėjamiems grūdams supilti.
Straipsnį parengė Lietuvos etnokosmologijos muziejaus muziejininkė Jūratė Zamuškienė remiantis etnologų surinkta medžiaga.
Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas