Archyvas 2023

Gruodžio 24 d. – Kūčios

Gruodžio 24 d. – Kūčios

Apeiginiai patiekalai, burtais ir ateities spėjimai, prakalbantys gyvūnai, šulinio vanduo vynu virstantis, ilgiausia naktis ir trumpiausia diena  – tai vienos stebuklais ir magija apipintos Kūčių nakties reiškiniai.

Ruošiantis šventąjai vakarienei, papročiai drausdavo imtis rimtesnių darbų. Prie stalo reiks ateiti švariai išsiprausus, nesgi būdavo tikima, kad vanduo nuplauna visus praeitų metų negerumus, suteikia sveikatos, apsaugo nuo ligų ir piktųjų dvasių. Vakarinei žvaigždei danguje sužibus, sėdama prie šventiškai papuošto stalo dalintis su šeima kalėdaičiu ir juodos ruginės duonos riekute.  Kartu ir geriausiais linkėjimais kiekvienam čia esančiam ar į tolimus kraštus nuklydusiam. O jau tada ragaujami visi paruošti 12 ar 13 valgių. Šie skaičiai simboliški; jie primena  trylikos mėnesių mėnulio metus,  o pagal saulę – dvylikos. Greta dubenių su avižų kisieliumi, kūčia ir aguonų pienu ant stalo nuo senų laikų dedami grybų bei žuvies patiekalai. Prie stalo paprastai sėsdavo tik savosios šeimos nariai, bet  į svečius būdavo pakviečiami ir vieniši žmones. Pirmuosius valgio kąsnius kitados aukodavo prosenelių vėlėms ir derliaus dievybėms. Žmonės tikėjo, kad mirusiųjų vėlės nenutraukia ryšių su gyvaisiais ir per šventes sugrįžta į savo namus. Šeimininkas po kąsnelį gardumynų nešdavo ir naminiams gyvuliams.

Žinoma,  tokią ypatingą naktį neapseita be būrimų ir ateities spėjimų. Žemdirbiai Kūčių naktį žvalgydavosi į dangų, ieškodami atsakymų apie būsimą derlių ir gyvulių sveikatą. Jeigu giedra ir žvaigždėta – ateinančiais metai gyvuliai gerai augs, bus daug miško gėrybių.  Jeigu apniukę, snyguriuoja – nusiminti taip pat neverta, – tikėtina, bus geras javų derlius. Bene pats populiariausias burtas, išlikęs ir iki šių dienų, yra šiaudo traukimas iš po šventinės staltiesės. Prieš vakarienę po staltiese paskleidžiama šienelio, o sočiai pavalgius, nemačiomis traukiamas vienas iš šiaudelių. Jeigu vyrui papuolė ilgas šiaudas, tai jo gyvenimas bus ilgas, ogi merginai toks šiaudas žada senmergystę. Priešingai nei trumpas, kuris pranašauja greitas vestuves…  O jeigu dar ir storas papuolė, tai ir turtingas gyvenimas laukia. Kiek šiaudo lapelių ar šakelių, tiek susilauks ir vaikelių!

Kitados  protėvių manyta, kad  šią naktį elnias devyniaragis parneša saulę ant savo ragų, tad per Šv. Kalėdas vertėtų ne tik dovanomis džiaugtis, bet ir minutėle prailgėjusia diena.

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas