Archyvas 2021

Johanesui Kepleriui – 450 metų.

Johanesui Kepleriui – 450 metų.

1571 m. gruodžio 27 d. Veil der Štate, prie Štutgarto gimė Johanesas Kepleris – vokiečių astronomas, matematikas, suformulavęs Keplerio dėsnius, XVII a. padariusius perversmą astronomijos moksle, kuriais remdamasis Niutonas atrado gravitacijos dėsnį.

Nepasiturinčių dvarininkų sūnus Johanesas augo silpnas ir ligotas. Niekas rimtai neužsiėmė berniuko auklėjimu. Buvo manoma, kad jis taps šventiku. Užsispyrimas, mokantis įvairiuose vienuolynuose, leido Kepleriui įstoti į Dvasinę akademiją ir universitetą. Baigęs jį, būsimasis mokslininkas dėstė matematiką ir astronomiją Aukštojoje mokykloje Graco mieste (Austrija). Išvykęs į Prahą, Kepleris padėjo astronomui T. Brahei skaičiuoti planetų orbitas. 1596 m. J. Kepleris išleido savo pirmąjį veikalą „Mysterium Cosmographicum“.Šiame veikale teigė, kad visos šešiuos tuo metu žinomos Saulės sistemos planetos (Saturnas, Marsas, Jupiteris, Venera, Žemė ir Merkurijus) išdėstytos pagal penkių tobulų briaunainių koncentrinę geometriją. Veikaluose „Naujoji astronomija“ ir „Pasaulio harmonija“ J. Kepleris pateikė tris dėsnius, matematiškai paaiškinančius elipsinį planetų judėjimą. Mokslininkas buvo Koperniko įdėjų tęsėjas, laikė Saulę viena iš daugybės žvaigždžių – apsuptų planetų. Žinomas jis ir kaip teleskopo (Keplerio vamzdis) autorius. XVII a. dar nebuvo aiškios ribos tarp astrologijos ir astronomijos, tad Kepleris laikomas ir astrologu. Taip pat savo darbuose naudojo ir religinius elementus. Mirė 1630 m. lapkričio 15 d. kelionėje į Regensburgą (Bavarija) siekdamas gauti nors dalį atlyginimo iš imperatoriškojo iždo už keleto metų darbą. Po mirties, jo žmonai ir keturiems mažamečiams vaikams priklausė 13 tūkst. guldenų, taip ir neišmokėto atlyginimo.

„Akis žmogui duota, kad matytum šviesą, ausis – kad girdėtum garsus, o žmogaus protas – kad suprastum“ Johanesas Kepleris.

Šaltinis: Vikipedija.

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas