Uncategorized @lt

Kasiopėjos žvaigždyne sužibo žvaigždė, ją galima pamatyti pro žiūronus.

Kasiopėjos žvaigždyne sužibo žvaigždė, ją galima pamatyti pro žiūronus.

Dabar sunku pasakyti, kiek ilgai tai bus matoma. Kartais novos išlaiko spindesį keletą dienų, kartais jomis grožėtis galima mėnesius.

2021 m. kovo 18 d.  japonų astronomas – mėgėjas Judzi Nakamura  gautose fotografijose Kasiopėjos žvaigždyno ribose pastebėjo ryškią žvaigždę, kurios prieš keturias dienas nebuvo. Apie savo atradimą jis pranešė Japonijos Nacionalinei astronomijos observatorijai, kur mokslininkai, naudodami 3,8 m ir 0,4 m skersmens teleskopus, atliko stebėjimus ir patvirtino, kad suspindęs objektas yra klasikinė nova, priskyrę naujam reiškiniui V1405 Cas pavadinimą.

Nova – tai ne masyvios žvaigždės sužibimas, pranešantys apie jos mirtį, o termobranduolinis sprogimas baltosios nykštukės paviršiuje, kuris įvyksta, kai pritraukiamas vandenilis iš savo kaimynės pasiekia kritinę masę. Tada, skirtingai nei 1a tipo supernovose, baltoji nykštukė nežūsta, o gali ateityje daug kartų padidinti spindesį.

Šiuo metu neaišku, kokioje sistemoje įvyko kataklizmas, bet didžiausia tikimybė, kad tai dvinarė žvaigždė CheV3217, nutolusi nuo mūsų tik 5,5 tūkst. šviesmečių atstumu. Tolesni tyrinėjimai leis astronomams geriau suprasti įvykius V1405 Cas ir nustatyti jų šaltinius.

Šaltinis: in-space.ru

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas