Archyvas 2020

Laboratorinės astrofizikos apdovanojimas skirtas Arizonos universiteto profesorei Lucy Ziurys!

Laboratorinės astrofizikos apdovanojimas skirtas Arizonos universiteto profesorei Lucy Ziurys!

Amerikos astronomijos draugijos Laboratorinės astrofizikos skyrius 2019 metų Laboratorinės astrofizikos apdovanojimą skyrė Arizonos universiteto profesorei Lucy Ziurys už jos išskirtinį indėlį tyrinėjant nestabilių molekulių rotacinės spektroskopijos ir radijo astronomijos sritis.

Laboratorinės astrofizikos prizas, aukščiausias šios organizacijos apdovanojimas, yra suteikiamas asmeniui ilgą laiką reikšmingai prisidėjusiam prie laboratorinės astrofizikos. Dešimtmečiais prof. Lucy Ziurys buvo novatoriškų eksperimentinių metodų, skirtų trumpai gyvuojančių (trumpalaikių) molekulių rotaciniams spektrams ir struktūrai tirti, pradininkė. Trumpalaikės molekulės atsiranda tarpiniuose etapuose vykstant cheminėms reakcijoms ir spinduliuoja ties tam tikru bangos ilgiu, kai keičiasi jų sukimosi būsena. Šios molekulės yra svarbios norint suprasti tarpžvaigždinės ir aplinkžvaigždinės medžiagos sudėtį, fizikinę būseną ir evoliuciją bei interpretuoti radijo teleskopų, pvz., ALMA, duomenis. Prof. Lucy Ziurys sukurta stipri sinergija tarp astrofizikinės molekulių spektroskopijos ir radijo astronomijos ženkliai praplėtė mūsų supratimą apie visatos molekulinės sudėties evoliuciją aptinkant naujas tarpžvaigždinių molekulių rūšis.

Prof. Lucy Ziurys įgijo mokslų daktaro laipsnį Berklyje, Kalifornijos universitete ir dabar yra chemijos / biochemijos ir astronomijos profesorė Arizonos universitete Tusone. Ji yra daugiau nei 300 straipsnių molekulių rotacinės spektroskopijos ir astrofizikos srityse autorė. Anksčiau prof. Lucy Ziurys veikla įvertinta Amerikos fizikos draugijos stipendija ir Barbaros Mez-Starck premija už molekulinę spektroskopiją. Dirbdama Arizonos radijo observatorijos (ARO) direktore, ji taip pat buvo Nacionalinės akademijos kosmoso studijų tarybos Gyvybės atsiradimo ir evoliucijos Visatoje komiteto narė, Nacionalinės akademijos Fizikos ir astronomijos tarybos Radijo dažnių komiteto narė, priklausė Amerikos astronomijos draugijos Laboratorinės astrofizikos darbo grupei (Laboratorinės astrofizikos skyriaus pirmtakas).

Laboratorinės astrofizikos skyriaus apdovanojimą sudaro premija, pažymėjimas ir kviestinė apdovanoto asmens paskaita Laboratorinės astrofizikos skyriaus susitikimo metu.

Šaltinis: https://lad.aas.org/prizes/2019_lab_astro_prize

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas