Archyvas 2020

Nusileidimo aparatas „Chang‘e 5 sugrįžo į Žemę!

Nusileidimo aparatas „Chang‘e 5 sugrįžo į Žemę!
Gruodžio 15 d vakare, kosminės misijos „Chang‘e 5”, 500 kg masės sugrįžimo kapsulė sėkmingai nusileido vidurio Mongolijos autonominio rajono teritorijoje. Kinija tapo trečiąja šalimi istorijoje atgabenusia į Žemę Mėnulio grunto.
„Chang‘e 5” buvo paleistas lapkričio 23 d. Gruodžio 1 d., atsiskyrę nuo zondo nusileidimo ir pakilimo moduliai, nusileido ant Riumkerio kalvos, pakankamai jauno vulkaninio darinio, manoma, susidariusio prieš 1,3 mlrd. metų. Nusileidimo vieta pasirinkta ne atsitiktinai. Kinų aparatas turėjo surinkti jaunos uolienos pavyzdžių, skirtingai nei „Apollo“ ar „Luna“ misijų metu.
Paėmęs grunto pavyzdžių, pakilimo modelis startavo nuo Mėnulio paviršiaus ir susijungė su orbitiniu zondu. Tai buvo pirmas toks susijungimas istorijoje bepiločių aparatų kito dangaus kūno orbitoje. Po kapsulės su grunto pavyzdžiais perdavimo, modulis atsiskyrė ir tikslingai buvo paleistas bei sudaužytas ant Mėnulio paviršiaus. Orbitinis zondas sėkmingai grįžo į Žemę.
„Chang‘e 5” tapo pirmąja automatine stotimi po 1976 m paleistos „Luna – 24“, sugebėjusia į Žemę pargabenti Mėnulio grunto. Kita kinų misija turėtų būti „Chang‘e 6”. Ji planuojama 2023 – 2024 metais. Misijos metu automatinė stotis paims ir pargabens grunto iš pietinio Mėnulio poliarinio rajono.
Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas