Archyvas 2020

Pirmoji ilgalaikė orbitinė stotis „Saliut 1“

Pirmoji ilgalaikė orbitinė stotis „Saliut 1“

Prieš 50 metų, 1971 m. balandžio 19 d. iš Boikonuro kosmodromo, raketa – nešėja „Proton – K“ į Žemės orbitą pakėlė pirmąją pasaulyje ilgalaikę orbitinę stotį „Saliut 1“.

Pradžioje stotis buvo pavadinta „Zaria“ ir net užrašytas pavadinimas ant korpuso, bet buvo išsiaiškinta, kad panašaus pavadinimo 1970 m. buvo kinų paleistas pirmasis palydovas. Stotis tapo „Saliut 1“. Taip vadinosi ir kitos šios serijos orbitinės stotys.

Stotį „Saliut 1“ sudarė trys skyriai: du hermetiniai (darbinis ir pereinamasis) ir vienas ne hermetinis (agregatinis). Cilindro formos pereinamasis skyrius buvo sujungtas su darbiniu moduliu . Pereinamojo skyriaus viduje buvo gyvybės palaikymo ir termoreguliavimo aparatūra ir įrenginiai, ultravioletinės spinduliuotės teleskopo „Orion“ valdymo pultas. Skyrius turėjo 80 cm skersmens liuką kosmonautų išėjimui į atvirą kosmosą. Išorėje buvo dvi Saulės baterijų sekcijos, priartėjimo ir susijungimo antenos „Igla“, termoreguliacinių sistemų agregatai, suspausto oro balionai.

1971 m. balandžio 24 d. į stotį startavo kosminis laivas „Sojuz – 10“, pilotuojamas laivo vado Vladimiro Šatalovo, borto inžinieriaus Aleksejaus Jelisejevo ir inžinieriaus –  bandytojo Nikolajaus Rukovišnikovo. Balandžio 24 d. laivas susijungė su kosmine stotimi, bet dėl susijungimo mazgo gedimo ekipažui pereiti į kosminę stotį nepavyko. Po penkių valandų laivas atsijungė nuo stoties. Taip ir nepradėjęs darbo stotyje „Sojuz – 10“ ekipažas, balandžio 25 d. grįžo į Žemę.

1971 m. birželio 6 d. startavo kosminis laivas „Sojuz – 11“, pilotuojamas laivo vado Georgijaus Dobrovolskio, borto inžinieriaus Vladislavo Volkovo ir inžinieriaus – bandytojo Viktoro Pacajevo. Birželio 7 d. laivas sėkmingai susijungė su kosmine stotimi. Birželio 30 d. laivas atsijungė nuo stoties grįžimui į Žemę, deja, nusileidimo metu kosminis laivas išsihermetizavo viršutiniuose atmosferos sluoksniuose. Ekipažas žuvo.

1971 m. spalio 11 d. kosminė stotis buvo išvesta iš orbitos ir įskriejo į tankius atmosferos sluoksnius. Nesudegusios dalys nukrito į Ramųjį vandenyną.

Šaltinis: Ria.ru (novosti)

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas