Archyvas 2022

Valerijaus morugino paveikslų reprodukcijų paroda

Valerijaus morugino paveikslų reprodukcijų paroda

Lietuvos etnokosmologijos muziejuje veikia Ukrainos dailininko Valerijaus Morugino (Valery Morugin) paveikslų reprodukcijų paroda.

Valery Morugin (1946-2010) Chersono menininkas – tapytojas, filosofas, gobelenų kūrėjas, poetas.

Gimė 1946 m. rugsėjo 25 d. Gavrilov-Yam mieste, Jaroslavlio srityje.

1965–1970 m. studijavo Maskvos technologijos instituto Dailės skyriuje.

1972 m. gavo paskyrimą į Chersono medvilnės kombinatą kaip I kategorijos menininkas-dizaineris, kur lengvai ir harmoningai įsiliejo į kūrybinę komandą.

Menininko talentas pasireiškė iš karto: kolegos greitai pastebėjo linijų lengvumą ir grynumą, idėjų gyvumą ir ypatingą Valery Morugin braižą.

Daugelis sukurtų audinių eskizų gavo aukščiausią įvertinimą, ir buvo priimti kaip pramoninis dizainas visoje Sovietų Sąjungoje – tuo metu Chersono medvilnės kombinatas buvo stambiausias Europoje.

1986–2006 m. dirbo vyriausiuoju kombinato dailininku–meno dirbtuvių vedėju, tuomet gamyklos menininkams buvo sukurta tikrai kūrybinga atmosfera: individualios dirbtuvės, viena darbo savaitės diena – kūrybinė, kuria menininkas galėjo disponuoti savo nuožiūra, kūrybinės komandiruotės į įvairias šalies vietas – nuo Baltijos iki Kaukazo. Pažintis su kultūros paveldu, muziejų lankymas, architektūros, muziejinių eksponatų, senovinių drabužių pavyzdžių eskizavimas leido sukaupti neįkainojamą meninį ir dvasinį bagažą.

2006 m., savo 60-mečio dieną, menininkas atsisveikino su kolektyvu ir gamykla, kurioje išdirbo 35 metus.

Valery Morugin tapė savo sukurta technika ir niekada netapė pagal užsakymą. Paveikslai neįprasti, prisotinti simbolių, kurių skaitymas atveria gilesnę kūrinių prasmę. Menininko kūrybiškumas peržengia konkretaus miesto ar šalies mastus, o jo palikimas skirtas visai žmonijai, nes kiekvieną sielą nukreipia į aukštos estetikos, etikos, moralės, nenykstančių dvasinių vertybių, į Visatos Nežinomybės pažinimą. Paveikslai „gyvi“, spinduliuojantys spalvomis, energija ir vaizdais. Daugeliui žmonių jie tapo Šviesos, Meilės ir Vilties šaltiniu.

Po menininko mirties, 2012 metais, Chersone atidarytas Valery Morugin centras, kuris tyrinėja kūrybinį palikimą, rengia parodas, užsiima leidybine veikla.

Už paveikslų reprodukcijas dėkojame Olenai Rudomotkinai, Chersono  „Demokratijos plėtros centro“ vadovei, už iniciatyvą tariame ačiū Daliai Tarailienei, Chersono bičiulių draugijos vadovei.

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas