Voyager 1 – bepilotis tarplanetinis JAV kosminių tyrimų erdvėlaivis, priklausantis programai „Voyager“, paleistas 1977 m. rugsėjo 5 d. „Voyager 1“ yra 733 kg masės robotizuotas zondas, dabar esantis už Saulės sistemos ribų. Šis zondas aplankė Jupiterį ir Saturną, taip pat pirmasis nufotografavo šių dviejų planetų didžiuosius palydovus.
„Voyager 1“ yra tolimiausias nuo Žemės žmonių sukurtas aparatas, skriejantis bene didžiausiu greičiu iš visų šiandien eksploatuojamų zondų (greitesnis tik „New Horizons “). Nors „Voyager 1“ identiškas erdvėlaivis „Voyger 2 “ ir paleistas mėnesiu anksčiau, jis niekada neaplenks savo „dvynio“.
Pirminė „Voyager 1“ misija buvo ištirti Jupiterį, Saturną ir jų palydovus, dabartinė – saulės vėjo greičio išmatavimas ir tarpžvaigždinės erdvės sąlygų tyrimas.
2010 m. „Voyager 1“ ėmė trūkti energijos, todėl palaipsniui bus atjungiama jo įranga. „Voyager 1“ energijos ištekliai turėtų visiškai išsekti apie 2025 m. Nepaisant atstumo, informacija vis dar pasiekia NASA mokslininkus – šviesos greičiu keliaujantis signalas iš „Voyager 1“ Žemę pasiekia per 16 val.
Skaičiuojama, kad kitą žvaigždės ir planetų sistemą „Voyager 1“ pasieks po 40 000 metų. Jei nutiktų taip, kad zondą pastebėtų kokia nors protinga nežemiška civilizacija, žmonės jiems yra paruošę lauktuvių – auksinę plokštelę su įvairiausiais vaizdais, garsais ir sveikinimais iš Žemės planetos.
Šaltinis: Vikipedija.