Pirmojo žmogaus skrydžiui į kosmosą – 60 metų!

Kosmoso pasauliui šie metai ypatingi – sukanka 60 metų, kai 1961 metų balandžio 12 dieną 9 val. 07 min. Maskvos laiku kosminis laivas „Vostok“ (Rytai) iš Baikonuro kosmodromo pakilo į kosmosą. Juo pirmą kartą pasaulyje į kosmosą skrido Žmogus – 27 metų rusų kosmonautas Jurijus Gagarinas, kuris per 1 val. 48 min. trukusį skrydį vieną kartą apskriejo Žemę ir laimingai nusileido Smelovkos kaime Saratovo apskrityje.

Šiuo skrydžiu prasidėjo nauja žmonijos civilizacijos istorijos epocha – kosminė.

Kaip rašo kosmonautas Jurijus Baturinas knygoje „Povsednevnaya zhizn’ rossiyskikh kosmonavtov“  (Rusijos kosmonautų kasdienis gyvenimas), pagrindinė pirmojo kosmonauto užduotis buvo – „stebėti ir įsiminti“, nes buvo vykdomas eksperimentas, patikra – kas bus? Kaip žmogų veiks nesvarumas? Ar nepakenks psichikai? Ar galės žmogus normaliai jaustis kosmose? Atsakymų nežinojo net didžiausi ekspertai. Įsitikinta. Kiekvienas Jurijaus Gagarino kosmose pasakytas žodis, kiekviena ten praleista sekundė buvo ištyrinėta, išanalizuota, nors ne viskas skelbta ar pasakyta nepagražinta teisybė…

 

Pirmasis Žemės kosmonautas tapo simboliu: jam pastatyti paminklai, Jurijaus Gagarino garbei buvo pavadintas 262 km skersmens krateris Gagarin nematomojoje Mėnulio pusėje, asteroidas 1772 Gagarin, Gžatsko miestas tapo Gagarino miestu, Jurijaus Gagarino vardas suteiktas TSRS Kosmonautų rengimo centrui, taip pat daugeliui pasaulio miestų gatvių ir aikščių. Jurijaus Gagarino nuotraukos tiražuotos ant vokų, pašto ženklų, plakatų, leisti pavieniai atvirukai ir fotoatvirukų rinkiniai… Tokių fotoatvirukų saugojama ir Lietuvos etnokosmologijos muziejuje.

 

Nuo 1962 metų balandžio 12 diena Rusijoje pažymima kaip Kosmonautikos diena.

1968 metais Tarptautinė aviacijos federacija įsteigė Jurijaus Gagarino aukso medalį, kuriuo kasmet apdovanojami lakūnai kosmonautai, pasiekę aukščiausių rezultatų tyrinėjant kosminę erdvę taikiems tikslams. Pirmasis medalis įteiktas G. T. Beregovojui (1969).

Tarptautinės aviacijos federacijos sprendimu nuo 1969 metų šią dieną švenčiama Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena.

 

Parengė Irma Balčiūnienė ir Jolanta Slavinskienė, Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas