Archyvas 2020

MUZIEJUJE PRISTATYTI ATMOSFERINIAI DANGAUS STEBĖJIMAI „ŽENKLAI“

MUZIEJUJE PRISTATYTI ATMOSFERINIAI DANGAUS STEBĖJIMAI „ŽENKLAI“

Spalio 24 d. Lietuvos Etnokosmologijos muziejaus lauko ekspozicijoje įvyko atmosferinių dangaus stebėjimų „ŽENKLAI“ premjera“. Tai – bendras Lietuvos Etnokosmologijos muziejaus ir Vilniaus miesto teatro „Meno ir mokslo laboratorija“ projektas, kuriuo siekiama šiuolaikinį žmogų supažindinti su dangaus kūnais bei jų reikšme ir paskirtimi.

Senovės žmogui žvaigždžių išsidėstymas, jų judėjimas, Zodiako ženklų reikšmė turėjo ne vien praktinę (dangaus šviesuliai buvo pirmieji erdvės ir laiko matai), bet ir simbolinę bei mitologinę reikšmę, – žvaigždėtas dangus buvo viena svarbiausių pirmykščių gamtos „knygų“. Dangaus šviesuliai įkvėpė mąstyti, kurti, tikėti dievų galybe ir žmogaus kosmine paskirtimi. Įvairiose Žemės vietose skirtingu metu pasirodantys ir dingstantys žvaigždžių sambūriai, ilgainiui buvo susieti su tam tikromis žmogui svarbiomis patirtimis bei idėjomis ir tapo dangaus ženklais. Nors spektaklis inspiruotas dangaus vaidmens Baltų tradicijose, ši patirtis nėra tarsi senos enciklopedijos vartymas.

Birutė Kapustinskaitė, dramaturgė:

„Ženklai“ – tai paraleliai plėtojami pasakojimai apie tarpusavyje nesusijusius veikėjus, ieškančius to paties: laiko, prasmės ir tikėjimo. Jie taip nori visa tai surasti, kad patys pradeda painiotis visatos siunčiamuose ženkluose. Tai vyksta Žemei skriejant aplink Saulę trisdešimt kilometrų per sekundę greičiu.

Greta trumpų istorijų ir dialogų fragmentų, įsipina ir dar viena pasakojimo linija, kurios metu susipažįstame su keletu žvaigždynų, istorijomis apie juos, taip pat – ir su tų žvaigždynų veikėjais bei jų tarpgalaktinėmis problemomis.

Paulius Markevičius, režisierius:

Ar būna, kad norisi kažką keisti gyvenime arba pradėti ką nors naujo – ir atrodo, jau esi pasiruošęs, tik lauki kokio ženklo, tarsi patvirtinimo, kad tavo mintys ir viltys teisingos? O sulaukęs ženklo – tikrai kažką darysi? Tarytum kažkas priklausytų ne vien nuo tavęs?.. Šis garso spektaklis yra būtent apie tokias situacijas ir jose esančius žmones. Ir apie Tuos Ženklus apskritai, kam jie mums reikalingi ir kodėl mes jų taip laukiame.

„Ženklų“ idėja gimė sukūrus pirmąjį garsinį spektaklį – atmosferinį žvaigždžių stebėjimą „Signalai“. Tuomet inspiracijų sėmėmės iš šiuolaikinių, bendrųjų žinių apie dangų. Pagalvojome, jog mūsų tautoje tikrai yra autentiškos informacijos apie žmogaus santykį su dangaus kūnais, senosios kosmologijos palikimo – kaip mūsų protėviai analizavo dangų. Tad nusprendėme antrąjį spektaklį kurti susipažindami ir supažindindami su Baltų tradicijomis, jų santykiu su dangumi.

Spektaklio režisierius Paulius Markevičius, dramaturgė – Birutė Kapustinskaitė, Kompozitorius Andrius Šiurys. Vaidmenis įgarsino 16 aktorių.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas