Archyvas 2020

Retas kosminių milžinų suartėjimas

Retas kosminių milžinų suartėjimas

Gruodžio 16 d. vakare Amerikos žemyno vakarų pakrantės ir Ramiojo vandenyno salų gyventojai galėjo stebėti kaip jauno Mėnulio pjautuvas praeina netoli Jupiterio ir Saturno. Tarp jų regimojo judėjimo atstumas buvo pusė laipsnio, o tai apytiksliai lygu kampiniam Mėnulio disko skersmeniui. Kosminis šou tuo nesibaigė, esant geram orui, galima jį stebėti. 2020 m gruodžio 21 d. Jupiteris ir Saturnas stebėtojams priartės vienas prie kito per 6 kampines minutes – tai penkis kartus mažiau nei regimasis Mėnulio pilnaties disko skersmuo. Mažiausias atstumas bus pasiektas 19 val. pasauliniu laiku. Deja, didesnėje Europos dalyje planetos jau bus už horizonto. Geriausia situacija stebėjimams bus Ukrainos Užkarpatės srityje, kur planetos leisis 19:05.

Kad geriau įsivaizduoti šio  “kosminio pasimatymo” unikalumą, verta paminėti, kad regimasis Jupiterio disko skersmuo 33 kampinės sekundės, o Saturnas atsidurs tik 11 kartų didesniu kampiniu atstumu. Kosminėje erdvėje planetas skirs 4,9 a.v. (733 mln. km), linijinis atstumas tarp Jupiterio ir Žemės bus 5,93 a.v. (887 mln. km).

Savo judėjime danguje Jupiteris ir Saturnas priartėja vidutiniškai kas 20 metų, bet ne visada jų projekcinė padėtis erdvėje tokia artima. Pavyzdžiui, paskutinis priartėjimas  buvo 2000 m gegužės 28 d. – tada planetas skyrė daugiau nei vienas laipsnis, Saulė buvo keturiolikos laipsnių regimuoju atstumu, o tai pakankamai trukdė stebėjimams. Arčiau, nei šiemet, planetos priartėjo viena prie kitos 1623 m liepos 17 d., kada regimasis atstumas buvo penkios kampinės minutės, bet stebėjimas buvo dar sudėtingesnis (priartėjimas vyko esant dvylikos laipsnių kampiniu atstumu). Turbūt, rekordinis ir geriausias stebėjimas buvo 1226 m kovo 5 d., kai Jupiteris buvo dviejų minučių kampiniu atstumu nuo Saturno, vizualiai atskirti greta esančias planetas buvo galima tik turint gerą regėjimą. Tada, septynių laipsnių kampiniu atstumu nuo planetų poros,  buvo matoma ir Venera.

Gruodžio 21 d. regimajam atskirų  Saturno ir Jupiterio planetų stebėjimui sunkumų neturėtų būti. Mūsų platumų gyventojams nepatogumą stebėjimui sudaro žema planetų padėtis prie horizonto. Dabar jau yra daug šiuolaikinių astronominių prietaisų pagerinančių stebėjimus. Gruodžio 22 d. vakare regimasis atstumas tarp planetų padidės iki 9 kampinių minučių, bet vis tik tai bus vaizdingas reginys. Kitas artimas planetų priartėjimas įvyks tik 2080 kovo 15 d.

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas