Archyvas 2022

Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena

Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena

1961 m balandžio 12 d. 09:07 Maskvos laiku iš Boikonuro kosmodromo startavo laivas – palydovas „Vostok“ su Jurijumi Gagarinu. Atlikęs vieną apsisukimą aplink Žemę ir išbuvęs kosmose 1 val. 48 min. kosmonautas sėkmingai grįžo į Žemę. Jis katapultavosi iš laivo nusileidimo aparato ir nusileido kolūkio laukuose netoli Smelovkos kaimo Saratovo srityje. Iki 1971 m. faktas, kad Gagarinas nusileido parašiutu atskirai nuo kosminio laivo buvo slepiamas. Tai buvo susiję su rekordo fiksavimo procedūra, nustatyta Tarptautinės aviacijos federacijos (FAI). 1971 m. FAI pakeitė nuostatus, nusprendę, kad nusileidimo metodika kosmonautikoje gali skirtis nuo nusileidimo aviacijoje.

Tuo metu, kai Gagarinas atliko skrydį, jam buvo suteiktas majoro laipsnis. Vėliau, 1962 m. jam suteikiamas papulkininkio, o 1963 m. – pulkininko kariniai laipsniai.

Po skrydžio, per du metus, Gagarinas su „taikos misija“ aplankė apie 30 šalių. Sugrįžęs į Sovietų Sąjungą tęsė darbą kosmonautų rengimo Centre, nuo 1963 m. sausio buvo kosmonautų būrio vadu, nuo 1966 m. kovo mėnesio iki savo žūties – Kosmonautų Skrydžio Centro viršininko pavaduotojas.

Jurijus Gagarinas žuvo 1968 m. kovo 27 d. atlikdamas treniruočių skrydį su dvigubo valdymo mokomuoju – treniruočių naikintuvu MIG 15. Kartu su juo žuvo lakūnas – instruktorius Vladimiras Serioginas.

Urnos su žuvusiųjų Gagarino ir Seriogino palaikais buvo palaidotos prie Kremliaus sienos, Raudonojoje aikštėje Maskvoje.

1961 m. Jurijui Gagarinui  suteiktas Sovietų Sąjungos didvyrio vardas. Be Sovietų Sąjungos apdovanojimų pirmasis kosmonautas buvo apdovanotas daugelio šalių ordinais ir medaliais.

Šaltinis: Vikipedija.

Mūsų draugai
Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Kulionių k., Žvaigždžių g. 10, Čiulėnų sen., Molėtų r.
Tel./Faks: (8-383) 45-424

Kontaktai

tel. registracijai į ekskursijas 8-615-20688
El. paštas: info@etnokosmomuziejus.lt

Instagram

Sekite mus

Prenumeruoti naujienas